orice formă - puzzle-uri online

Cursa feminină de 400 m freestyle a fost una dintre competițiile de înot desfășurate în timpul celor 9 Jocuri Olimpice de vară de la Amsterdam. Au început 20 de concurenți din zece echipe naționale.

Actuala campioană olimpică, americanca Martha Norelius, și-a îmbunătățit constant forma de la victoria la Paris și a ajuns la Amsterdam ca favorită principală. Și-a ridicat reputația stabilind un nou record mondial deja în rundele de calificare. Principala sa rivală a fost văzută la tânăra, 16 ani, reprezentanta echipei de acasă, Marie Braun, care a fost singura în afară de americană care s-a calificat sub limita de șase minute. În semifinală, olandezul s-a dovedit a fi mai bun, leszul a câștigat experiența în finală. Norelius a câștigat aurul prin stabilirea unui nou record olimpic, în timp ce Braun a devenit campion olimpic.

Înregistrări

Rezultate

Eliminări

Cei doi piloti cei mai rapizi din fiecare cursă și cei mai rapizi de pe locul trei au avansat în semifinale.

Race 1 Race 2 Race 3 Race 4

Semifinale

Cei trei jucători cei mai rapide din fiecare semifinală au avansat până în finală.