NASCAR Cup Series - puzzle-uri online

Seria Cupelor NASCAR din 2019 (cunoscută și sub numele de Monster Energy NASCAR Cup Series din 2019 din motive de sponsorizare) a fost a 71-a stagiune a curselor de vehicule profesionale din stocuri NASCAR din Statele Unite, iar cea de-a 48-a stagiune a seriei Cupei din epoca modernă. Sezonul a început la Daytona International Speedway cu Advance Auto Parts Clash, cursele de calificare Gander RV Duel și 61a alergare a Daytona 500. Sezonul regulat s-a încheiat cu Brickyard 400 în septembrie. Playoff-urile s-au încheiat cu Ford EcoBoost 400 la Homestead – Miami Speedway pe 17 noiembrie 2019. Joey Logano de la Team Penske a intrat ca campioană în seria apărătorului.

Sezonul 2019 a fost al cincilea din actualul contract de televiziune pe 10 ani cu Fox Sports și NBC Sports și al patrulea acord de sancționare a cursei pe cinci ani cu toate piesele. A fost primul sezon în care Ford a câștigat Mustang GT, în locul lui Fusion. Acesta a fost ultimul sezon al sponsorului titlului Monster Energy, deoarece NASCAR a respins oferta de extindere a companiei de băuturi energetice în favoarea unui nou model de sponsorizare. Acesta a fost, de asemenea, ultimul sezon pentru Darrell Waltrip care a acoperit cursele din stand, deoarece în sezonul acesta a anunțat că Toyota / Save Mart 350 din 23 iunie va fi ultima sa cursă de posturi de televiziune.

În urma lui Bojangles 'Southern 500 de la Darlington Raceway, Kyle Busch de la Joe Gibbs Racing și-a încheiat cel de-al doilea campionat consecutiv de sezon regulat.Busch a continuat apoi să câștige campionatul după ce a câștigat la finala sezonului la Homestead.